Rodzaje aromatów do żywności
Człowiek odbiera pożywienie nie tylko zmysłem smaku. Zanim coś trafi do naszych ust, najpierw jest określane wzrokiem, kiedy podziwiamy jego kolor, a także węchem, poprzez kuszący nas aromat. Zapach, jaki wytwarza dany produkt spożywczy, może nas zachęcić do skosztowania lub ostrzec, że coś nie nadaje się już do użycia. W dzisiejszych czasach, klienci są wyczuleni nie tylko na to, jak smakuje, ale także, jak pachnie dany produkt. Ponieważ pożywienie musi spełniać najwyższe standardy, do jego produkcji używane są innowacyjne aromaty, które pomagają spełnić oczekiwania odbiorcy. Sprawdźmy, czym one są i co warto o nich wiedzieć.
Aromaty do żywności - czym są?
Aromaty do żywności, nazywane inaczej aromatami spożywczymi są dodawane do produktów spożywczych, aby uatrakcyjnić ich odbiór. Początek ich stosowania sięga wielu lat wstecz, a ciągły proces doskonalenia pozwala uzyskać coraz nowsze i skuteczniejsze kompozycje. Stosowanie aromatów do żywności jest starannie uregulowane m.in. przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1334/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r., które określa zasady ich stosowania. Dzięki temu mamy pewność, że dodatki w naszej żywności spełniają konkretne normy. Aromaty do żywności możemy obecnie znaleźć niemal w każdym produkcie, obecnym na sklepowej półce. Gdzie spotkamy je najczęściej i w największych ilościach? Przede wszystkim chodzi o różnego rodzaju napoje, soki owocowe, ciastka i inne słodycze, chipsy i przekąski, czy jogurty owocowe. Dzięki swojej specyfice aromaty zachęcają nas do zakupu i odgrywają dużą rolę w procesie podejmowania decyzji przez konsumenta.
Aromaty - podział i powstawanie
Aromaty do żywności podzielono na kilka grup, które różnią się charakterystyką i sposobem ich powstawania. Przede wszystkim wyróżniamy aromaty naturalne. Inne to substancje aromatyczne pochodzenia chemicznego, środki aromatyczne z przetworzenia termicznego, środki aromatyzujące dymu wędzarniczego, czy prekursory środków aromatyzujących. Poszczególne składniki pozyskiwane są na różne sposoby. Do ich wytworzenia stosowana jest m.in. ekstrakcja, ekstrakcja w przeciwprądzie, ekstrakcja CO2, maceracja, destylacja lub rektyfikacja, reakcje Maillarda i degradacja Streckera oraz liczne metody biotechnologiczne: reakcje enzymatyczne, fermentacja, synteza enzymatyczna lub w przypadku aromatu dymu wędzarniczego - piroliza.
Czytaj dalej: Jakie są rodzaje aromatów spożywczych?