Pochodzenie i rodzaje aromatów naturalnych
W zdecydowanej większości produktów spożywczych, które można znaleźć na półkach sklepowych, znajdują się różnego rodzaju aromaty. Ich celem jest poprawa walorów zapachowych i smakowych danego artykułu, czemu służą albo substancje powstałe w wyniku syntezy chemicznej, albo te otrzymane z substancji naturalnych. Czym cechują się drugie z wymienionych i jakie są ich rodzaje?
W jaki sposób otrzymuje się aromaty naturalne?
Jak wskazuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 2008 roku, aromaty te, jak wskazuje sama ich nazwa, powstają z naturalnych składników. Materiałami wyjściowymi najczęściej są owoce, warzywa, przyprawy, a także mikroorganizmy. Otrzymywane są one w rezultacie różnego rodzaju procesów przeprowadzanych w laboratoriach, takich jak ekstrakcja, destylacja, fermentacja, synteza oraz izolowanie enzymów z mikroorganizmów takich jak grzyby, bakterie lub drożdże.
Rodzaje aromatów naturalnych i ich zastosowanie
Produkowane w naszej firmie aromaty naturalne mogą przyjmować formę proszku, płynu lub emulsji, w zależności od potrzeb i wyjściowej formy danego produktu. Bardziej skoncentrowana forma sprawdza się przy artykułach, przy których niezbędne jest zamaskowanie nieprzyjemnego smaku lub zapachu, najczęściej suplementach diety oraz odżywkach. Aromaty naturalne stosuje się także w produkcji:
- wyrobów piekarniczych i cukierniczych, np. pieczywa, ciast oraz pieczywa mrożonego, które przygotowywane jest w miejscu sprzedaży,
- lodów,
- mięs oraz przetworów mięsnych,
- suplementów diety w formie proszków,
- artykułów mrożonych takich jak pizza oraz dań gotowych do spożycia po obróbce termicznej,
- konserw i marynowanych warzyw, np. ogórków w occie,
- słodyczy, m.in. czekolady, żelków owocowych, puddingów, marmolad i batonów,
- muesli,
- napojów bezalkoholowych, w tym soków owocowych,
- zup z torebki,
- dań dla dzieci.
Czytaj także: Dlaczego lubimy świeczki zapachowe?